Szeged jellegzetes ételei:
Szeged és környéke jellegzetes ételei, és a legjellemzőbb fűszerei
Útnak indítjuk új receptsorozatunkat, amelyben olyan szegedi és szeged környéki ételeket mutatunk be, amelyek már évtizedek óta nyújtanak gasztronómiai élményeket nekünk fogyasztóknak és az elkészítőinek egyaránt.
Szeged nevét meghallva, általában a Tisza, a tiszai halászat és az ehhez tartozó halászcsárdák, az ott készített halételek és más szegedi specialitások jutnak eszünkbe. Ezek között elsőként említhetjük a szegedi halászlevet, amely egyediségét a sokféle hal és a jóminőségű szintén szegedi paprikának valamint a kiváló szakácsoknak köszönheti.
Szegednek megvannak a hagyományos ételei, amelyeket különböző ünnepekkor készítenek, illetve ezen ételek nélkül nem múlhat el az ünnep. Gondolok itt elsősorban a húsvétra, a karácsonyra. Ne feledjük el megemlíteni a mindennapjainkra jellemző ételeket sem. A különböző húsokból, pl. sertés, marha, juh, hal, vad és baromfiból készült pörkölteket, gulyásokat, ezenkívül a paprikásokat sem. A különböző egytálételek, tokányok és flekkenek mind a szegedi konyha ízvilágát bővítik. Nem szabad kifelejteni a felsorolásból a finom szegedi cipót, kiflit és a bucit sem. A sokfajta rétest, amely szintén kedvenc tésztánk.
A teljesség igénye nélkül ugyan, de a legjobb tudásunkat beleadva ezen recepteket szeretnénk összegyűjteni e magazinunkba.
Szinte minden ételünkben megtalálható Szeged legkedveltebb fűszere a paprika. Néhány mondatban bemutatom:
Fűszer paprika Latin neve: (Capsicum)
A magyar konyha tipikus és közkedvelt fűszere, a magyar ételek az egész világon a paprikáról híresek.
Használhatjuk csemege-, vagy étkezési paprikának, ilyenkor zöldpaprikaként is emlegetjük. A beérett paprika nem csak több vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, hanem jobb az íz anyaga is, vízhajtó, magas C-vitamin-tartalmának köszönhetően erősíti az immunrendszert, támogatja a szívet és a keringést.
A tavaszi zöldpaprika azonban kivétel, mert annak ellenére, hogy ún. "fű íze" van, nagyon sokan kedvelik. Magyar ételkülönlegesség a lecsó, amelyet önmagában is sokféleképpen készítünk, de egyes ételek ízesítésére is használunk. (Pl. lecsós húsételek.)
Fontos, hogy a paprikát nem szabad forró zsiradékban hosszan pirítani, csak megfuttatjuk benne, mert elveszti piros színét, megbarnul, és keserűvé válik. A jellegzetes magyar ételek ízét tovább javíthatjuk szárított cseresznyepaprikával, vagy a kisméretűre növő, tűhegyes sárga, vagy piros színű paprikával is. Ezeket ne az ételbe főzzük bele, hanem a magyaros ételek mellé tálaljuk fel. (Ez még a külföldi vendégek fogadásakor is így illik.)
Levesek, mártások, saláták, főzelékek, húsos töltelékek, pástétomok, húsok, körözöttek, töltelékek, és egyéb magyaros fogásokhoz használjuk.
Gyógyszerészeti célokra a csípős paprikát alkalmazzák. Emésztésserkentő hatású a nyál és a gyomornedvek elválasztásának fokozásával. Baktériumölő hatású, ezért alkalmazzák a fertőző hasmenés kezelésében.
Fájdalomcsillapító hatása is bizonyított: az övsömör okozta fájdalmak, diabéteszes lábfájás, migrénes fejfájás enyhítésére is használható. Vizsgálják koleszterincsökkentő hatását is.
Szeszes kivonata bőrvörösítő, hajszálértágító hatású. Reuma elleni bedörzsölőszerekhez és hajvizekhez adják. Ellen irritánsként az ízületi és izomfájdalmak enyhítésére is használják.
hu.wikibooks.org
Kövess minket, hogy te is részese lehess e kalandos útnak. Sőt, ne csak kövess, hanem légy szerkesztő társunk is! Igényelj magadnak egy magazint, mely hosszú időre kellemes időtöltést fog neked biztosítani.
Hogyan tudsz ilyen receptmagazint igényelni? Nagyon egyszerű!
Kattints a következő linkre! https://izvilaga.hu/iroda/domainregisztracio
Igényeld meg településed/városod nevével receptmagazinod, vagy aká saját névvel.
Hogyan? Egyszerűen csak írd be a keretezett helyre a településed nevét ékezetek nélkül a megnyitott oldalon, majd töltsd ki értelemszerűen.
ÍzVilága receptek
ÍzVilága receptek